16 stycznia 2020
Budując stronę internetową, warto pomyśleć o systemie do zarządzania treścią. Obecnie na rynku jest wiele CMSów, które oferują różne zestawy funkcjonalności. Racjonalny wybór systemu stanowi solidny fundament do zbudowania stabilnego i przejrzystego środowiska pracy ze stroną internetową. To jakiego CMSa użyjemy w danym projekcie powinno w głównej mierze zależeć od tego, jakie funkcjonalności ma posiadać dana strona internetowa.
Jednym z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią jest obecnie WordPress, który jak każdy system ma swoje plusy i minusy, które trzeba poznać przed stworzeniem strony internetowej. Jakie wady i zalety ma ten najpopularniejszy system zarządzania treścią?
Brak opłat
Podstawową zaletą WordPress’a jest to, że jego użytkowanie jest całkowicie darmowe. Licencja open source pozwala na pobieranie go, instalowanie, a nawet modyfikowanie i dostosowywanie do własnych potrzeb. Brak opłat dotyczy także aktualizacji wtyczek jak i samego silnika. Płatna może być jego rozbudowa o nowe funkcjonalności, tworzenie dedykowanych wtyczek, szablonów itp.
Przejrzystość i łatwa obsługa
WordPress jest systemem bardzo prostym w obsłudze, nawet dla osoby początkującej. Interfejs jest bardzo intuicyjny, a zarządzanie treścią swojej strony nie wymaga znajomości języków programowania. Podstawowe rzeczy związane z WP, można zrobić samodzielnie, bez pomocy programisty.
Społeczność
WordPress jako najpopularniejszy CMS ma bardzo dużą społeczność użytkowników, którzy udzielają wsparcia innym, mniej doświadczonym lub początkującym użytkownikom. Dodatkowo na oficjalnej stronie WordPress’a, dostępna jest cała dokumentacja techniczna.
Motywy
Większość dostępnych szablonów, a są ich tysiące, można dodatkowo dostosować do swoich potrzeb zmieniając np. kolor czy czcionkę tekstu, dodając własne logo, czy zmieniając tło strony.
Pluginy, wtyczki
WordPress ma w swojej bazie tysiące dostępnych rozszerzeń i wtyczek. Większość z nich jest darmowa. Dzięki temu jego możliwości są bardzo duże i to bez znajomości kodowania.
Responsywność
Szablony WordPress’a są w pełni responsywne. Pozwala to na korzystanie z Twojej strony na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach.
WordPress lubi SEO
WordPress jest napisany wysokiej jakości zoptymalizowanym kodem. Jest on również dostosowany do urządzeń mobilnych. Dzięki temu Twoja strona może spełniać wszystkie wymogi pozycjonowania w wyszukiwarkach.
Popularność
Przez to że WordPress jest najpopularniejszym CMS’em jest narażony na ataki hakerów. Jednak istnieją metody zabezpieczeń tego systemu, które znaczenie zmniejszają potencjalne zagrożenie. Dlatego dobrą praktyką jest też robienie kopii zapasowych i na bieżąco instalowanie dostępnych aktualizacji.
Podstawy kodowania
Znajomość języków programowania nie jest wymagana do korzystania z WordPress’a, ale podstawowa znajomość PHP’a, HTML’a, JS’a czy CSS’a znacznie ułatwi nam poprawę wyglądu strony i rozszerzenie jego funkcjonalności.
Wydajność
Wtyczki znacznie rozszerzają funkcjonalność strony internetowej. Jednak ich zbyt duża liczba będzie miała niekorzystny wpływ na szybkość ładowania i wydajność naszej strony.
Wtyczki
Problemem może się okazać wybór odpowiedniej wtyczki. Mimo tego że są ich tysiące to większość z nich ma kopie. Wtedy wybór właściwej wymaga pewnego doświadczenia. Bardziej rozbudowanie wtyczki są także dodatkowo płatne.
Podsumowanie
WordPress jest jednym z prostszych CMS’ów w obsłudze dostępnych na rynku. Jest bardzo dobrym wyborem dla początkujących do stworzenia prostej strony internetowej albo bloga. W celu stworzenia stabilnej, wydajnej strony z rozszerzonymi funkcjonalnościami najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych WordPress developerów. W JumpMedia projektujemy i tworzymy strony internetowe czy blogi oparte o CMS WordPress. Jeśli potrzebujesz wsparcia lub pomocy przy wdrożenia WordPress’a do swojego projektu, skontaktuj się z nami. Tworzymy od pomysłu, przez przejrzysty i nowoczesny projekt graficzny, aż po integrację z systemem zarządzania treścią CMS.