User Experience. Planowanie i projektowanie aplikacji internetowych

23 marca 2018

Branża internetowa rozwija się bardzo szybko. Cały czas powstają nowe rozwiązania i technologie. Firmy, marki, itd. kładą coraz większe pieniądze na marketing internetowy. Nic w tym dziwnego. Trzeba cały czas iść do przodu, żeby nie pozostawać w tyle. W końcu powstają nowe, pomysłowe i przyjazne aplikacje, sklepy, strony internetowe, które tworzone są z naciskiem na odbiorcę, a dobry i przemyślany UX Design to droga do osiągnięcia sukcesu. Czym jest User Experience i czym zajmuje się UX Designer?

User Experience Design

User Experience to proces tworzenia, projektowania doświadczeń użytkownika. Mówiąc prościej, jest to dbanie o pozytywne odczucia osób, które korzystają z Twojego produktu cyfrowego, czyli strony internetowej, aplikacji czy rozwiązań e-commerce. Niemniej jednak termin UX jest bardzo rozległy i może być stosowany w różnych płaszczyznach tworzenia produktów i usług.

Sam proces tworzenia zakłada czerpanie inspiracji z obserwacji i analizowania danych na temat użytkowników końcowych. Projektowanie UX to sposób tworzenia produktów interaktywnych ze szczególnym naciskiem na wrażenia odbiorcy. Dobrze zaprojektowana aplikacja, powinna dawać jak najwięcej satysfakcji i pozytywnych wrażeń osobom, które z niej korzystają. Produkt powinien być między innymi funkcjonalny, estetyczny i łatwy w użyciu.

Dla mnie projektowanie UX jest po prostu procesem, który ma celu dbanie o jak najwyższą jakość aplikacji, produktu interaktywnego.

 

projektowanie stron www

 

Czym zajmuje się UX Designer?

UX designer – człowiek hybryda? Ciężko stwierdzić, a zakres jego obowiązków jest szeroki i uwierz mi – mocno zróżnicowany. Wszystko to zależy od projektu i firmy w której pracuje. Od tego jak dane stanowiska są nazywane (nie da się ukryć, że na rynku panuje mały harmider jeśli chodzi o nazywanie miejsc pracy :)). Jednak w dużym skrócie, UX Designer przy typowym podziale obowiązków to projektant i badacz – analityk UX.  Zadania czy obowiązki bardzo często się łączą, a do ich grona należą między innymi: projektowanie, tworzenie makiet – szkiców, prototypów i testowanie. Praca UXa to również rozwiązywanie problemów przy bezpośredniej współpracy z grafikiem i programistą.

Planowanie i projektowanie aplikacji internetowych

Jak już wspomniałem, projektowanie produktów cyfrowych jest złożonym procesem. Jednak źle zaprojektowana i mało przemyślana strona, sklep czy aplikacja internetowa jest bardzo mało warta i nieużyteczna. Drogą do osiągnięcia sukcesu jest dobry i przemyślany UX Design.

Stworzenie dobrego projektu UX produktu do łatwych nie należy i często jest czasochłonne. Czy warto? Warto! Dobrze przemyślana struktura aplikacji i architektura informacji pozwala uniknąć problemów związanych z nieskutecznym funkcjonowaniem produktu.

Projektując stronę, sklep lub aplikacje internetową powinniśmy zadbać o łatwość obsługi i przejrzysty przekaz informacji. Dzięki temu użytkownicy sprawniej i przyjemniej będą poruszali się po serwisie, a w konsekwencji chętniej do Ciebie powrócą (dowiedz się więcej czytając – Projektowanie stron internetowych – 5 podstawowych zasad).