Darmowe zdjęcia na stronę internetową – skąd je wziąć?

5 października 2015

Jakiś czas temu, znajomy poprosił mnie o pomoc w zdobyciu legalnych zdjęć na potrzeby jego bloga i strony internetowej. Docelowo mieliśmy zacząć „pstrykać” zdjęcia do konkretnych treści, które miały być publikowane na blogu i stronie. Jedyną przeszkodą był wówczas kompletny brak czasu. Była potrzebna bardzo duża ilość zdjęć z kilku kategorii. Doradziłem by skorzystał z alternatywnej fotografii, którą można znaleźć w projektach niezależnych fotografów.

W internecie pojawiło się bardzo dużo miejsc, gdzie legalnie można pobierać i wykorzystywać zdjęcia w wysokich rozdzielczościach do swoich projektów. Takie miejsca to forma sprzeciwu przeciwko komercyjnych fotografii stockowych. W ostatnim czasie, ilość portali z darmową fotografią rośnie. Dzięki temu, mamy w miarę duży wybór. Niemal codziennie, wyszukiwarki z „wolnymi” zdjęciami uzupełniane są o nowe pozycje. Zakres kategorii również jest bardzo szeroki, co za tym idzie, każdy znajdzie coś dla siebie.

Fotografie stockowe mają dużo zalet. Przygotowując się do pracy nad kolejnym projektem lub w czasie samej pracy, mamy dostęp do wyszukiwarek, które szybko podsuwają nam propozycje. Wystarczy skorzystać w opcji „szukaj” bądź przejrzeć ręcznie drzewko z kategoriami. To również forma czerpania inspiracji do dalszej pracy.

Trzeba jednak pamiętać, że zdjęcia pochodzące z banków zdjęć mogą się powielać przy różnych projektach. Oznacza to, że każde zdjęcie może być pobrane i wykorzystane niemal przez każdego zainteresowanego użytkownika. Warto jednak zapoznać się z poniższą listą. Postanowiłem przygotować krótki spis serwisów oferujących darmowe fotografie. Według mnie, te serwisy mogą być dobrym źródłem inspiracji i przede wszystkim zdjęć.

Pixabay.com

Darmowe zdjęcia

Picjumbo.com

Darmowe zdjęcia

Freeimages.com

Darmowe zdjęcia

Grafisography.com

Darmowe zdjęcia

 

Powyższe serwisy oferują zdjęcia za darmo. Jednak, niezależnie od tego, polecam, aby przed każdorazowym użyciem zdjęć, zapoznać się z warunkami licencji. Dzięki temu upewnimy się, że wykorzystujemy zdjęcie zgodnie z prawem.